AKO spojiť prácu matky s materskou dovolenkou31.10.2018

Vyskúšané na vlastnej koži

Ako majiteľka účtovnej kancelárie som sa vždy vyhýbala otázke, ako pokračovať v podnikaní, keď sa rozhodnem pre rodinu. Nikdy som nemala pocit, že by bol ten správny čas.

Január až Marec? Nepripadá do úvahy, to je najhoršie obdobie.

Apríl až Júl? Čo ja viem? V apríli sa dobieha zameškané z prvých 3 mesiacov v roku, Máj – Jún sa riešia účtovné závierky s odkladom do 30.6. a Júl sa opäť dobieha zameškané.

August až December? To si hovorím, či som sa nezbláznila, všetci potrebujú priebežné výsledky a projekcie výsledkov do konca roku, aby sa mohli pripraviť na uzatváranie.

Tak potom kedy? Kedy je ten správny čas. Musím si vybrať...

Dobre teda. Apríl. Podľa termínu v tehotenskej knižke to ten Apríl aj mal byť, nakoniec to bolo 23.3. a ja som ešte po návrate z nemocnice dokončovala z domu niektoré daňové priznania. A v deň pôrodu som vybehla na daňový úrad pre potvrdenie, ktoré keby som nevyzdvihla vtedy, tak by ma muselo počkať aspoň 2 týždne a klient tiež.

To všetko sa stalo pred 2 a pol rokom a naozaj sme to zvládli. Píšem SME, pretože by som to nikdy nezvládla bez kolegýň, na ktoré som sa na 100% spoľahla a ktoré to tak zvládli, že som prvého pol roka nemusela každý deň sedieť v kancelárii, ale mohla som si doma medzi prácou a spánkom riešiť svoje materské záležitosti.

Mám preto návod ako to zvládnuť, ale samozrejme iba v prípade, že nenastanú žiadne zdravotné komplikácie a máte taký dobrý tím ľudí ako u nás.

K môjmu úspešnému zvládnutiu tohto náročného obdobia bolo:

  • všetko pripraviť vopred oveľa skôr ako bežne, teda nič nenechať na poslednú chvíľu (prokrastinácia nemala žiadnu šancu)
  • pripraviť si v kancelárii provizórne miesto pre bábätko pre prípad, že práca z domu nestačí a je potrebný osobný kontakt (my sme to vyriešili cestovnou postieľkou, ktorá úplne stačila)
  • mať v tíme ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť
  • chápavého a trpezlivého manžela
  • voziť si v aute tašku do nemocnice, keby ste si museli po stretnutí s klientom odbehnúť rodiť
  • veľmi pozitívne nastavenie sa, že to zvládnete a to si myslím, že je najdôležitejšie. Zvládla som to preto, že som nemala tie najhoršie scenáre, ako by to mohlo dopadnúť, ale povedala som ako to dopadne. Všetky ostatné otázky, ktoré som riešila kedysi dávno ešte než som sa rozhodla sa zodpovedali a vyriešili samé.

Po pol roku na „materskej“ som dostala nutkanie, že sa už musím vrátiť do kancelárie na každý deň a veľkým šťastím bolo, že moja mama súhlasila s odchodom na „materskú“ na miesto mňa.

Aktuálne nám to veľmi dobre funguje a ja som cez deň podnikateľka a večer mama a vidím na svojom okolí a aj na sebe, že nám to všetkým vyhovuje.

Zároveň ma moja situácia donútila rozmýšľať nad budúcnosťou mojich kolegýň, ktoré sa tiež raz rozhodnú pre deti a zároveň nebudú chcieť stratiť kontakt s pracovným životom.

Preto som rozhodnutá, že im pomôžem a poskytnem všetky prostriedky tak, aby im to fungovalo, ak budú chcieť.

Ľubica Horváth – ACC MANAGEMENT s.r.o.